drzwi szklane

21

sie

Jak powstaje i gdzie stosuje się szkło satynowe?

Szkło najczęściej kojarzy się z przezroczystą taflą, która doskonale przepuszcza światło. I choć taki rodzaj tego materiału cieszy się największą popularnością, na rynku znaleźć można wiele jego odmian, które różnią się estetyką, funkcjonalnością i przeznaczeniem. Jedną z nich jest np. szkło satynowe. Szyby satynowe wyróżnia matowe i półprzejrzyste wykończenie. Przepuszczają światło, a jednoczenie ograniczają widoczność po drugiej stronie tafli. Zapewniają też ciekawy efekt wizualny. Jak powstaje ten gatunek szkła i gdzie znajduje zastosowanie?

W jaki sposób uzyskuje się satynowe wykończenie szkła?

Satynowe wykończenie szkła jest efektem poddawania tafli procesowi tzw. trawienia chemicznego. Trawienie wiąże się z potraktowaniem jednej strony szkła kwasem fluowodorowym. W efekcie tego dochodzi do zmatowienia szyby. Takie zmatowienie może przypominać tafle poddawane piaskowaniu. Niemniej różnice między obiema metodami obróbki szkła są znaczące. Przede wszystkim w procesie trawienia uzyskuje się jednolitą i równomierną powierzchnię szyby, co w porównaniu do piaskowania istotnie zwiększa jej walory estetyczne. Gładka tafla szkła satynowego sprawia też, że zabrudzenia nie wnikają w porowatą strukturę, dzięki czemu szyby łatwo utrzymać w czystości.

Do czego wykorzystuje się szkło satynowe?

Szkło satynowe najszerzej wykorzystuje się w architekturze i wyposażeniu wnętrz. Dużą popularnością cieszą się m.in. satynowe szklane zabudowy. Takie przeszklenia dzielą przestrzeń na strefy, a nawet zastępują ścianki działowe. Ich atutem jest to, że zapewniają prywatność, a jednocześnie nie przytłaczają ani nie zaciemniają przestrzeni. Sprawiają wrażenie lekkości, przez co dodają wnętrzom przestronności, a nawet optycznie je powiększają. Zabudowy ze szkła satynowego najczęściej spotyka się w biurach i punktach usługowych, niemniej zainteresowanie nimi rośnie także wśród prywatnych inwestorów. Poza tym satynowe szkło wykorzystuje się również przy produkcji m.in.:

  • szklanych kabin oraz ścianek prysznicowych,
  • drzwi wewnętrznych i przeszkleń w drzwiach zewnętrznych,
  • przeszkleń i frontów w zabudowach meblowych,
  • blatów stołów i ław kawowych,
  • ściennych dekoracji.
By galas.pl|Blog|0 comment

Comments are closed.

galaswww