salon

21

lip

Co robić, gdy na lustrze pojawiła się rysa?

Chwila nieuwagi wystarczy, by na lustrze pojawiła się rysa. Nieodpowiednia pielęgnacja, przypadkowe uderzenie, a może otarcie o twardy materiał? Przyczyn zarysowań może być wiele. Jedno jest jednak pewne, każda rysa odbiera lustrom estetykę, a niekiedy też i funkcjonalność. Powodem tego jest np. to, że defekty zniekształcają odbijany obraz. Co ważne, porysowanych tafli nie trzeba w każdym przypadku wymieniać na nowe. Istnieją sposoby, dzięki którym rys można się skutecznie pozbyć.

Jak domowymi sposobami usunąć rysy z lustra?

Aby uniknąć rys na lustrze, przede wszystkim trzeba zadbać o właściwą pielęgnację tafli. Do mycia luster należy używać specjalnie przeznaczonych do tego celu płynów oraz miękkich ściereczek. Zdecydowanie nie powinno się stosować agresywnej chemii, w tym szczególnie środków w postaci mleczek i proszków. Lustra trzeba też użytkować zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli jednak mimo tego na tafli pojawi się rysa, można próbować ją usunąć przy wykorzystaniu domowych sposobów.

Do zamaskowania niewielkich skaz na lustrze można użyć pasty do zębów. Wystarczy nałożyć odrobinę na zarysowanie i dokładnie wetrzeć. Alternatywą dla pasty do zębów może być bezbarwny lakier do paznokci, za pomocą którego da się ukryć niewielkie otarcia. Innym sposobem kamuflowania rys jest też naprawienie defektu przy wykorzystaniu zwykłej folii. W tym przypadku należy wyjąć lustro z ramy i ustawić tak, by mieć swobodny dostęp do tylnej strony. Dalej w miejscu zadrapania za pomocą taśmy przykleja się niewielki kawałek folii. W ten sposób rysa przestaje być widoczna.

Jak profesjonalnie pozbyć się zarysowań?

Jeżeli domowe sposoby zawiodą, warto zastosować bardziej zaawansowane środki. Jednym z nich jest tlenek ceru. Tlenek ceru w postaci gęstej pasty nakłada się na powierzchnię lustra i wciera przy użyciu delikatnej, wilgotnej ściereczki. W  przypadku głębszych rys można do tego wykorzystać specjalną tarczę polerską. Oprócz tlenku ceru zastosowanie znajduje też pasta GOI, której głównym składnikiem jest tlenek chromu. Można ją nałożyć np. na klej epoksydowy, który sprawdzi się w roli wypełniacza. Warto jednak pamiętać, że aby polerowanie przyniosło oczekiwany rezultat, trzeba poświęcić na to trochę czasu.

By galas.pl|Blog|0 comment

Comments are closed.

galaswww