szkło hartowane

13

pa

Do czego wykorzystuje się szkło hartowane?

Szkło hartowane powstaje poprzez podgrzanie szkła do temperatury 640°C aż do zmiany jego struktury wewnętrznej. Następnie jest szybko schładzane. To sprawia, że szkło staje się bardzo trwałe. Jego wytrzymałość jest czterokrotnie większa niż zwykłego szkła. Szkło hartowane jest niezwykle odporne na temperatury. Dzięki tym cechom nadaje się do wykorzystania w bardzo wielu dziedzinach. Przedmioty wykonane z takiego rodzaju szkła napotykamy codziennie w naszym życiu.

Wykorzystanie szkła hartowanego we wnętrzach

Dzięki temu, że szkło hartowane jest bardzo wytrzymałe, a jednocześnie wygląda lekko, jest chętnie wykorzystywane we wnętrzach. Używane jest zarówno do niewielkich przedmiotów, jak i do elementów konstrukcyjnych. Szkło hartowane jest bardzo popularnym materiałem we współczesnej architekturze i wykończeniach. 

Szkło we wnętrzach może być wykorzystywane do wykonywania drzwi, mebli, blatów, kabin prysznicowych. Dzięki swojej niezwykłej wytrzymałości może być także materiałem, z którego wykonywane są schody, podłogi, ściany, balustrady, zabudowy balkonów.

Wykorzystanie szkła najbardziej kojarzy się z biurowcami z ogromnymi przeszkleniami, ale również w zaciszu domowym szkło może być wykorzystywane w każdym pomieszczeniu.

Inne zastosowania szkła hartowanego

Poza budownictwem szkło hartowane jest wykorzystywane do tworzenia wielu innych przedmiotów. Wykorzystuje się je w przedmiotach, które muszą spełniać bardzo wysokie normy bezpieczeństwa. Przez to, że taki rodzaj szkła w przypadku pęknięcia nie rozpryskuje się tak jak zwykłe szkło, jest używane w motoryzacji. Jego konstrukcja zmniejsza ryzyko zranienia w razie wypadku.

Szkło hartowane może również służyć jako ochrona ekranu dotykowego w smartfonach. Szkło jest czułe na dotyk, przezroczyste i doskonale zabezpiecza ekran przed zarysowaniem.

Dzięki odporności na wysokie temperatury szkło hartowane jest używane w sprzętach AGD, takich jak piekarniki czy kuchenki mikrofalowe. Szkło zahartowane wytrzymuje temperatury do 250°C. Z tego samego powodu wykorzystuje się je do wytwarzania naczyń żaroodpornych.

 

By galas.pl|Blog|0 comment

Comments are closed.

galaswww