sposoby szlifowania szkła

16

cze

Na czym polega szlifowanie szkła?

Szkło towarzyszy ludzkości od zawsze. Już w Mezopotamii około 3,5 tysiąca lat temu ludzie potrafili je produkować. W XIV wieku po raz pierwszy opracowano metodę wytwarzania płaskich szyb wykorzystywanych w oknach. Wiek XX przyniósł ze sobą wiele zmian w technologii obróbki szkła. Opracowano metodę ciągłej produkcji szklanych tafli, a także szkła ciągnionego, które było do połowy wieku XX najpopularniejszą metodą produkcji szkła płaskiego. W latach 50. wynaleziono metodę produkcji tafli szklanych float. Dzięki zastosowaniu tej nowatorskiej techniki możliwe było otrzymywanie idealnie płaskich tafli szkła, które nie powodowało powstawania różnych zniekształceń i wad optycznych.

Dzisiaj dysponujemy technologiami, które pozwalają nam produkować idealnie gładkie, płaskie i przejrzyste szkło. Wykorzystujemy je do produkcji okien, mebli, różnych elementów wyposażenia wnętrz oraz dekoracji. Niezależnie od zastosowania, zanim szkło trafi do naszych domów, tafla szkła musi być poddana odpowiedniej obróbce mechanicznej, dzięki której będzie estetyczna i bezpieczna. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki mechanicznej szkła jest szlifowanie.

Na czym polega szlifowanie szkła i po co się je wykonuje?

Szlifowanie szkła to metoda obróbki mechanicznej jego krawędzi. Aby tafla szkła była bezpieczna dla użytkowników, jej krawędzie muszą być idealnie równe i gładkie. Dzięki takiemu wykończeniu szkło prezentuje się doskonale, jest bezpieczne, a także staje się trwalsze, gdyż szlifowanie zmniejsza ryzyko  powstawania mikropęknięć wynikających z naprężeń wewnętrznych tego materiału, a także zwiększa jego odporność na intensywne oddziaływanie promieniowania słonecznego oraz uszkodzenia mechaniczne. Szlifowanie powoduje, że z jego krawędzi znikają niebezpieczne ostre obrzeża, zadziory i nierówności, które mogłyby zranić naszą skórę.

Do szlifowania szkła używa się najczęściej szlifu polerowanego, który nie tylko zabezpiecza krawędzie, ale ma także niezwykłe walory estetyczne. Jest on doskonałym rozwiązaniem we wszystkich taflach szklanych, które będą miały nieoprawione, widoczne obrzeża, ponieważ nadaje im ozdobnego charakteru. Wykorzystujemy go np. w szklanych systemach drzwi i ścianek bezramowych, blatach stołów, półkach czy innych elementach wystroju wnętrz. Szkło może być również szlifowane poprzez zastosowanie szlifu matowego, który także doskonale zabezpiecza jego krawędzie, ale daje nieco inny efekt wizualny. Matowe krawędzie tafli szklanych są doskonałym uzupełnieniem minimalistycznych i nowoczesnych aranżacji wnętrz. Szlifując krawędzie szkła, możemy mu nadać różnorodne kształty. Najczęściej stosowane są szlify półokrągłe, trapezowe albo szlify typu c-kant, których kształt przypomina literę C.

By galas.pl|Blog|0 comment

Comments are closed.

galaswww